MAN. UNITED vs SPURS

26 października 2017, 20:16, Paweł Morga

W sobotę o godz. 13.30 na Old Trafford zmierzymy się z Man. United. Obaj rywale idą w lidze łeb w łeb – Diabły i Koguty mają po 20 punktów i tracą do lidera MC – 5 punktów. Nasi rywale mają lepsze bramki +18, my zaś +13.

W minionym sezonie Tottenham rozegrał swój ostatni mecz na White Hart Lane przeciwko MU. 14 maja br. Spurs pokonali rywali 2:1 tym samym pieczętując tytuł wicemistrzowski. Godnie pożegnaliśmy zasłużony obiekt. Na 2 miejsce na pudle czekaliśmy - przypomnę od lat 60-tych, pewnie nikt z czytających nie pamięta tych czasów. Gola dla nas zdobyli : Wanyama i oczywiście Kane. Bramkę dla MU, ostatnią w historii Lane zdobył W. Rooney, który też po minionym sezonie rozstał się z drużyną z Manchesteru.  Wspomniany mecz był 50-tą potyczką z nimi w PL : 7 zwy-11 rem-32 porażki. Czerwone Diabły w minionym sezonie zdobyły Puchar Ligi oraz wygrały Ligę Europy – tym samym kwalifikując się do rozgrywek Ligi Mistrzów (w PL zajęli 6-ste miejsce).

Lane w swoim ostatnim sezonie to był prawdziwy bastion. Nikt tutaj nie wygrał – a zremisować się udało Liverpool’owi i Leicester. Pozostałe mecze kończyły się zwycięstwami Spurs. W minionym sezonie na WHL zdobyliśmy 53 punkty - co stanowiło jeden z najlepszych wyników w historii PL w meczach na własnym obiekcie – biorąc pod uwagę minioną dekadę (bodajże tylko MU i MC kilka sezonów temu uzyskały wynik 54 punktów).

W minionym sezonie w 1 meczu Czerwone Diabły po raz pierwszy pokonały drużynę z czołówki. Pięknego, jedynego gola zdobył Mkhitaryan. Koguty grały, atakowały, wydawało się, że kontrolują mecz – jednak 3 punkty zostały na OT.

Dwa sezony temu w I rundzie na OT – na rozpoczęcie rozgrywek – przegraliśmy 0:1 – po samobójczym golu Walkera. W tym spotkaniu debiutowali w naszych barwach : Alderweireld i Alli. W bramce kontuzjowanego Llorisa zastępował Vorm. W rewanżu na Lane – w kwietnia - Koguty rozbiły MU 3:0 – (gole w 6 minut pomiędzy 70-76 minutą : Alliego, Alderweirelda i Lameli – miałem szczęście oglądać to spotkanie z trybun). Było to nasze najwyższe zwycięstwo nad MU od I’1996 (wtedy 4:1 na Lane).

Generalnie ostatnio mecze z MU nam „leżą”. Diabły wygrały zaledwie 3 z ostatnich 10-ciu meczów vs Spurs, poza tym 4 porażki i 3 remisy. Jednak aby nie było za różowo – to Tottenham przegrał aż 20 razy na OT plus 3 remisy i tylko 2 zwycięstwa. Na żadnym innym stadionie w PL – Spurs nie ponieśli tylu porażek. Nasz Harry Kane – do ostatniego meczu na Lane - strzelał gole 22 drużynom z 24 występujących w PL. Nie strzelił gola MU (6 prób) – udało mu się to w siódmej próbie. Jedyna drużyna, której nie strzelił to Cardiff.  Dla przeciwwagi Spurs byli jedną z 7-dmiu drużyn, którym Rooney strzelił ponad 10 goli w PL i to w ostatnim meczu się potwierdziło.

Trzy sezony temu na WHL padł remis 0:0. Goli nie było ale emocji nie brakowało. W I połowie dominował Manchester, kilka wyśmienitych okazji, jednak Lloris był nie do pokonania. II połowa to dominacja Kogutów, gdyby sędzia był uważniejszy – to wyrzuciłby z boiska Younga i podyktował nam karnego za faul Rooneya na Kane’e. Z kolei gdyby Mason wykorzystał 100 % okazję, to nie musielibyśmy narzekać na sędziego. W rewanżu na OT – gładka porażka 0:3 w meczu bez historii z punktu widzenia fana Spurs.

Przed ostatnimi 2 porażkami z MU na OT – to Spurs wracali z tarczą z Manchesteru - za AVB – zwycięstwo 3:2, a za Sherwooda 2:1. Pochettino na razie nie znalazł sposobu na MU na Old Trafford.

Cztery sezony temu w meczu na Lane – na początku grudnia 2013 roku zremisowaliśmy z Diabłami 2:2. Oczywiście MU – wywalczył fuksiarsko punkt. Trudno inaczej napisać, skoro Rooney najpierw wykorzystał odbicie piłki od Walkera, a potem wykorzystał problematyczny rzut karny po faulu Llorisa na Welbecku. Wcześniej Spurs dwukrotnie obejmowali prowadzenie po golach : Walkera z wolnego i mega uderzeniu Sandro w okienko.

W rewanżu niecały miesiąc później – 01.01.2014 – Koguty pokonały Diabły na OT – 2:1 – gole Ade i Eriksena. Było to nasze 2 kolejne zwycięstwo nad MU na OT w lidze w PL.

Pięć sezonów temu - Spurs po raz pierwszy od wielu, wielu lat zanotowali dodatni bilans w meczach przeciwko MU. W pierwszej rundzie po raz pierwszy od 1989 roku –czyli pierwszy raz w Premier League - pokonaliśmy MU na OT – 3:2 – gole : Vertonghen, Bale i Dempsey. Było to też nasze pierwsze zwycięstwo nad Diabłami od maja 2001 roku. To był bardzo ważny wynik, biorąc pod uwagę fakt, że wówczas na 42 mecze w PL, wygraliśmy zaledwie 4.

W rewanżu na Lane padł remis 1:1 – Koguty uratowały remis w … 93 minucie, strzelcem gola był Dempsey. Koguty atakowały, miały przewagę ale tradycyjnie musiały gonić wynik, tym razem udanie.

Spurs po raz ostatni dwukrotnie pokonały MU w sezonie 1989/90. Te wspomniane wygrane to 1:0 na Old Trafford – gol Linekera i 2:1 na WHL – ponownie Lineker i Gazza. Wielu czytających ten tekst nie było wówczas jeszcze na świecie…

Sześć sezonów temu na OT ulegliśmy gładko 0:3, wszystkie gole straciliśmy po 60 minucie. W rewanżu mimo, że atakowaliśmy, mieliśmy optyczną przewagę – to ponownie przegraliśmy 1:3 (honorowy gol Defoe).

Siedem sezonów temu na Lane po meczu walki - padł remis 0:0. W pierwszej rundzie 30.10.2010 – przegraliśmy z Diabłami 0:2, mecz był wyrównany, a drugi gol autorstwa Naniego – to był gol kuriozum (myślę, że wszyscy pamiętamy tego gola, kiedy to Nani ustawioną przez Gomesa piłkę, kopnął do pustej bramki, po uprzednim wzrokowym porozumieniu z sędzią...).

8 sezonów temu na OT - przegraliśmy 1:3 (mając na rozkładzie przed tym spotkaniem skalpy Arsenalu i Chelsea liczyliśmy na kolejny, niestety nie udało się). W I rundzie sezonu 2009/10 – na WHL – mimo wymarzonego początku – gol Defoe w 1 minucie meczu – zasłużenie przegraliśmy 1:3 (debiutował w tym meczu Niko Krancjar). Nie pomogło nam, że przez 30 minut graliśmy z przewagą 1 zawodnika. Osiem sezonów temu - 13.12.2008 – na Lane padł remis 0:0. W sumie sprawiedliwy, bramkarze obu drużyn wykazali się wielkim kunsztem. Meczów z Diabłami, mieliśmy 9 lat temu aż nadto. Poza pojedynkami w PL (pamiętne 2:5 na OT..., mimo prowadzenia 2:0 do przerwy), graliśmy z nimi również w FA CUP – porażka 1:2 na Old Trafford w IV rundzie, czy wreszcie nieszczęsne rzuty karne w finale Carling Cup – przegrane 1:4.

W ostatniej kolejce Czerwone Diabły przegrały niespodziewanie w Huddersfield 1:2 (gol Rashforda).  MU grał w następującym składzie : De Gea – Valencia, Smalling, Jones (Lindelof), Herrera, Young, (Rashford), Matic, Mata (Mkhitaryan),  Lingard, Martial (Rashford), Lukaku.

Man United spisuje się w ostatnich sezonach poniżej oczekiwań. Po nieudanym eksperymencie z Davidem Moyesem – który miał zastąpić Sir Alexa Fergusona – na Old Trafford zjawił się Holender, były opiekun reprezentacji Holandii, zdobywca mistrzostwa kraju : z Ajaxem, Alkmaar, Barceloną i Bayernem – Luis van Gaal. Miał jeden cel przywrócić MU – należne miejsce w Anglii i Europie. Cztery sezony temu – Diabły po raz pierwszy od  25 lat – nie zakwalifikowały się do europejskich pucharów. Kolejny sezon nie był dużo lepszy – MU zajęli IV miejsce, wyprzedzając nas o 6 punktów. Dwa sezony temu – V lokata z zaledwie 66 punktami i 49 zdobytymi golami (najgorszy wynik bramkowy od ponad 10-ciu lat). Nic zatem dziwnego, że podziękowano Holendrowi i na jego miejsce pojawił się The Special One – Jose Mourinho. 53-letni Jose to zdobywca 22 trofeów w 4 krajach, dwukrotny triumfator LM z Porto (2004) i Interem (2010). Z MU podpisał kontrakt do 2020 roku. Widząc mizerię w ofensywie na OT przybyły rok temu mega gwiazdy : 34-letni Zlatan Ibrahimovic z PSG (strzelił w Paryżu 156 goli w 180 meczach !). Mistrz kraju w 4 różnych ligach ; 27-letni zawodnik z Armenii – Henrikh Mkhitaryan z BVB (140 meczów / 41 goli),  23-letni pomocnik, reprezentant Francji Paul Pogba z Juventusu (124 mecze/28 goli), który po 4 latach we Włoszech powrócił za grube miliony do MU.  Jose ściągnął ponadto z Villareal środkowego obrońcę z WKS – 22-letniego Erica Bailly.  W swoim pierwszym sezonie – zdobył 2 trofea : P. Ligi i Ligę Europy – tym samym zapewnił awans MU do Ligi Mistrzów. W lidze Diabły zajęły dopiero 6-ste miejsce z 69 punktami.

Przed obecnym sezonem Jose wzmocnił drużynę w 3 formacjach : obronę wzmocnił 22-letni Lindelof (31 mln.f), reprezentant Szwecji z Benfiki, pomoc wzbogaciła się o 28-letniego Serba Matica z mistrzowskiej Chelsea (40 mln.f), a w ataku zjawił się tur z Belgii Lukaku (75 mln.f). W zamian za niego do Evertonu powędrowała legenda MU – W. Rooney. Ponadto do Realu Sociedad odszedł Januzaj, a do CP wypożyczono Fosu-Mensaha.

O poprzednich sezonach już pisałem. Pora na przypomnienie wcześniejszych meczów vs MU. W sezonie 2007/08 zabrakło nam sekund do zwycięstwa, gol duetu Tevez/Dawson w ...94 min. pozbawił nas 3 punktów. Z kolei na Old Trafford przegraliśmy pechowo 0:1, mając przewagę w meczu, poprzeczka Keane’a, świetne okazje Berby (m.in. nie podyktowany karny dla nas). Czyli nic nowego, a MU strzelił gola z tego co pamiętam z 25 metrów, a Robbo wpuścił, jakżeby inaczej...

12 lat temu na WHL polegliśmy aż 0:4, choć wynik nie odzwierciedla przebiegu gry. Byliśmy nieskuteczni, stąd taki rezultat. Nie twierdzę, że powinniśmy wygrać mecz ale wynik np. 2:3 byłby sprawiedliwszy i oddający przebieg meczu.

W sezonie 2005/06 na Lane - po dobrym meczu, pechowo przegraliśmy 1:2 (pamiętny, kosztowny błąd Lee). Gola dla Kogutów zdobył Jenas, w tym meczu po raz setny w barwach Spurs zagrał Robinson, a swój debiut zanotował Lee Barnard.

W sezonie 2004/05 na WHL – ulegliśmy Diabłom 0:1, po kontrowersyjnym karnym van Nistelrooya. Była to pierwsza porażka Spurs i Santiniego w tamtym sezonie. W rewanżu, jak pewnie wszyscy pamiętamy - zostaliśmy okradzeni z 3 punktów przez sędziego. W 89 minucie Pedro Mendes z połowy boiska przelobował ślamazarnego Carrola - który wygarnął piłkę pół metra zza linii bramowej. Wszyscy to widzieli tylko nie sędzia, mniej pretensji można było mieć do głównego arbitra, który był na środku boiska, ale gdzie był jego asystent ?! Tak czy owak - zdobyliśmy wówczas jeden punkt, pierwszy punkt na Old Trafford od 1995 roku, przerwaliśmy wówczas fatalną passę 7 porażek z rzędu z MU. Na zwycięstwo (oficjalne zwycięstwo) nad MU na ich stadionie czekaliśmy aż do sezonu 2012/13.

W sezonie 2003/04 na WHL w grudniu ulegliśmy 1:2, gol Poyeta. Po słabej I połowie w drugiej graliśmy znacznie lepiej i byliśmy blisko remisu. W sezonie 02/03 w kwietniu przegraliśmy 0:2, choć dzielnie się broniliśmy prawie do końca meczu (gole padły pod koniec spotkania).

Sezon 2001/02 to nieprawdopodobny mecz na WHL, do przerwy po golach Richardsa (debiutował w drużynie), Ziege i Ferdinanda prowadziliśmy 3:0, by przegrać 3:5. Nigdy więcej takiego meczu !!!!

Długo nie mogłem dojść do siebie po tym meczu, podobnie zresztą jak po meczu w P. UEFA vs Kaiserslautern, porażka 0:2 w ostatnich 2 minutach straciliśmy 2 gole i odpadliśmy z tych rozgrywek.

Wreszcie zwycięstwo na Lane to 3:1 - 19.05.2001 r. na koniec sezonu, po dwóch golach Holendra W. Korstena (pamiętacie tego skrzydłowego, który z powodu kontuzji przedwcześnie musiał zakończyć karierę ?!) i 1 golu Lesa Ferdinanda.

PREMIERSHIP

HOME : 25 meczów- 5 zwy - 8 rem - 12 por., bramki 30:39

AWAY : 25 meczów - 2 zwy - 3 rem., 19 por., bramki 13:49

TOTAL : 50 meczów - 7 zwy – 11 rem - 32 por., bramki 43:89

W Premiership Koguty najwięcej goli strzelały MU pomiędzy 61-75 minutą - 13 goli, oraz pomiędzy 31-45 minutą - 8 goli. Z kolei Czerwone Diabły najwięcej bramek strzelały nam w II połowach meczów, m.in. : 18 goli pomiędzy 46-60 i 19 goli pomiędzy 76-90 minutą. Koguty 12-krotnie obejmowały prowadzenie w konfrontacjach z MU, z czego 6 razy wygraliśmy, dwa razy remis (sezon 07/08 na WHL Berba na 1:0, Tevez wyrównuje w 94 minucie i koniec i mecz na Lane 2:2) 4-krotnie przegraliśmy (29.09.2001 do przerwy prowadzimy 3:0, mecz przegrywamy 3:5 - koszmar, mecz zamykający sezon 1998-99, po golu Lesa Ferdinanda prowadzimy na OT 1:0, przegrywamy jednak 1:2, później na OT po 32 minutach prowadzimy 2:0 i przegrywamy 2:5, wreszcie mecz na Lane 2009/10 po 50 sekundach po przewrotce Defoe prowadzimy 1:0, przegrywamy mecz 1:3). MU 33-krotnie obejmował prowadzenie, z czego 28 razy wygrał, 4 razy zremisował i tylko raz przegrał (w sezonie 1999-2000 Giggs otworzył wynik, jednak potem Iversen, samobój Scholesa i gol marzenie Carra - i zwycięstwo 3:1 na WHL).

TOTAL : 8 meczów - 3 zwy - 3 rem - 2 por., bramki 13:6

Ogólnie w rozgrywkach ligowych : 160 meczów - 39 zwycięstw - 42 remisy - 79 porażek - bramki : 199:258

AWAY : 4 mecze - 2 zwy - 2 por., bramki 5:5

NEURAL : 1 mecz – 1 porażka, bramki 0:0 (k.1:4)

TOTAL : 8 meczów - 5 zwy - 3 por., bramki 11:7

Pierwszy mecz Spurs rozegrali z MU (wówczas Newton Heath) 11.09.1909 r. na Lane, remis 2:2 (dwa gole Steel'a), był to mecz w ramach rozgrywek Div. One.

Spurs v Manchester United fakty :

Najwyższe zwycięstwo home = 6 - 1 (10.09.1932)

Najwyższe zwycięstwo away = 5 - 1 (12.09.1959)

Najwyższa porażka home = 0 - 4 (04.02.2007)

Najwyższa porażka away = 0 - 5 (22.01.1910)

Najwięcej goli w 1 meczu Spurs vs Manchester United = 8 - 5-3 (01.02.1899), 6-2 (24.10.1962) i

3-5 (29.09.2001)

Najwięcej goli dla Spurs w 1 meczu vs Manchester United = 4 - Martin Peters (28.10.1972)

Hat-trick dla Spurs vs. Manchester United -

Charlie Handley - 03.02.1923

Bobby Smith - 30.11.1957

Jimmy Greaves - 24.10.1967

Najlepsi strzelcy Tottenhamu vs Manchester United :

12 – Greaves ; 11 – Bobby Smith ; 10 – Chivers ; 6 – Peters ; 5 – Minter, Cliff Jones, Gilzean, Lineker, Chris Armstrong ; 4 - Handley, Walters, Jimmy Robertson, Ardiles, Steve Archibald ; 3 - Dimmock, O'Callaghan, George Hunt, Willie Evans, Harmer, Medwin, Chris Jones, Clive Allen, Campbell, Ferdinand ;

2 - Joyce, Bobby Steel, Humphreys, Middlemiss, Cantrell, Seed, Walden, Charlie Wilson, Lindsay, Jimmy Armstrong, Willie Davies, McClellan, Les Allen, Mackay, Saul, Coates, John Pratt, Hoddle, Hazard, Graham Roberts, Falco, Mitchell Thomas, Durie, Korsten, Jenas, Defoe

1- Hartley, Tom Smith, McNaught, J. L. Jones, Birnie, Bliss, Clay, Grimsdell, Thompson, Rowley, Brain, Sargent, Baily, Medley, Duquemin, Stokes, Gavin, Harry Clarke, Robb, Norman, Dunmore, Dyson, Laurie Brown, Henry, Clayton, Neil Johnson, Jennings, Perryman, Knowles, John Duncan, Moores, Gerry Armstrong, Brazil, Mabbutt, Paul Allen, Walsh, Waddle, Nayim, Samways, Gascoigne, Hendry, Barmby, Caskey, Sheringham, Rory Allen, Ginola, Carr, Iversen, Richards, Ziege, Poyet, Berbatov, Bent, Modrić, King, Bale, Dempsey, Sandro, Adebayor, Walker, VERTONGHEN, ERIKSEN, ALLI, ALDERWEIRELD, LAMELA, WANYAMA, KANE.

TRANSFERY SPURS – MU :

- ALAN BRAZIL – VI’1984 – 750 tys.f.

- TEDDY SHERINGHAM – VI’1997 – 3.500 mln.f

- MICHAEL CARRICK – VII’2006 – 18,600 mln.f.

- DIMITAR BERBATOV – IX’2008 – 30,750 mln.f.