CHELSEA vs SPURS - PUCHAR ANGLII

22 kwietnia 2017, 08:21, Paweł Morga

Dzisiaj o godz. 18.15 na Wembley – Spurs zmierzą się w półfinale FA CUP z Chelsea. Trudno sobie wyobrazić lepsze spotkanie – gra lider w wiceliderem. Spurs przegrali z rzędu aż 6 meczów w ½ FA CUP – siódma porażka będzie oznaczała nowy niechlubny rekord. Ale mamy też obecnie passę 8 meczów z rzędu ze zwycięstwem (liga + puchary), co jest naszą najlepszą passą od 1960 roku (13 zwycięstw). Tak więc termin meczu z Chelsea wydaje się optymalny ze względu na naszą formę, pomimo tego, że Spurs z ostatnich 16-stu meczów vs Chelsea (liga i puchary) wygrali zaledwie 2 (7 remisów i 7 porażek).  W Spurs gra też najlepszy strzelec obecnej edycji FA – Son – 6 goli.

Po raz ostatni wygraliśmy półfinał FA CUP w 1991 roku -3:1 z Arsenalem na Wembley, potem jeszcze zwycięski finał z Nottingham Forest.

W Pucharze Anglii – 9-krotnie graliśmy vs Chelsea  (4 zwycięstwa i 5 porażek). Poniżej lista tych spotkań :

- 2011/12 – półfinał Wembley – 5:1 dla Chelsea

Będzie świetna okazja do rewanżu za przegrany półfinał sprzed 5-ciu sezonów. W Spurs grał w tym meczu Walker, w Chelsea – Luiz. Naszym bramkarzem był wówczas Carlo Cudicini, obecnie asystent A. Conte.

Ponadto 5-krotnie mierzyliśmy się z Chelsea w Pucharze Ligi Angielskiej. 1971/72 – Chelsea wygrywa półfinał w dwumeczu 5:4, sezon 1990/91 – ćwierćfinał dla Chelsea po replay’u 3:0, 2001/02 – półfinał dla Spurs 7:2 w dwumeczu ; 2007/08 – finał na Wembley 2:1 dla Spurs, sezon 2014/15 – finał dla Chelsea 2:0.

Chelsea na ostatnich 5 półfinałów w FA – przegrał tylko raz vs MC w 2013. Niebiescy mają na koncie już 6 zwycięstw w FA, Spurs – 8. Co ciekawe A. Conte z Juventusem wygrał 3 razy mistrzostwo, ale nie zdobył nigdy Pucharu Włoch, w 2012 przegrał finał Coppa Italia 0:2 z Napoli.

The Blues w drodze do półfinału pokonali : Peterbourough 4:1, Brentford 4:0, Wolves 2:0 i MU 1:0.

W dzisiejszym meczu nie zagrają kontuzjowani : Cahill (pewnie zastąpi do Nathan Ake, grający w 1 części sezonu na wypożyczeniu w Bournemouth) i Alonso. W Spurs po raz pierwszy od 2014 – w FA CUP zagra Lloris, który wystąpi ze względu na kontuzję Vorma.

W tym sezonie w lidze na WHL Spurs pokonali lidera Chelsea, przerywając ich niesamowitą passę 13 kolejnych zwycięstw w lidze. Oba gole zdobył niesamowity Delle Alli. Było to nasze 50-te spotkanie w Chelsea w PL – wygraliśmy zaledwie 5 meczów, wszystkie na Lane.

W pierwszym meczu na SB – Spurs po dobrym meczu przegrali 1:2, mimo, że po golu Eriksena w 11 minucie objęli prowadzenie. Kontrolowaliśmy mecz jednak kilka minut rozkojarzenia kosztowało nas stratę punktów. Tuż przed przerwą wyrównał Pedro, w 51 min. błąd naszej defensywy wykorzystał Moses. Na pewno wpływ na naszą grę obronną miał fakt, że nie grali w tym meczu : Alderweireld i Rose.

Poprzedni sezon to 2 remisy – 0:0 na Lane to mecz bez historii. Natomiast mecz z 2 maja 2016 był porywającym widowiskiem. Mający jeszcze matematyczne szanse na mistrzostwo Tottenham potrzebował zwycięstwa na Stamford Bridge. The Blues pod wodzą Guusa Hiddinka zajmowali wówczas X pozycję w lidze i było pewne, że jest to koniec Holendra w Chelsea. Koguty zaczęły mecz z wielką pasją ; po golach Kane’a i Sona schodziliśmy na przerwę z dwubramkowym prowadzeniem. W II połowie Chelsea zaczęła odrabiać straty najpierw Cahill w 58 min. zmniejszył nasze prowadzenie, a w 83 minucie efektowną akcję przeprowadził Hazard i wyrównał stan meczu. Mecz był bardzo zacięty, sędzia pokazał aż 12 żółtych kartek. Dodatkowo Dembele za atak na Costę został zawieszony na kilka ligowych meczów.

Poprzedni sezon był katastrofą dla mistrza Anglii z 2015 roku. Chelsea zajęła dopiero X miejsce z zaledwie 50 punktami, aż 53 stracone gole. Nic dziwnego, że po sezonie na SB pojawił się Włoch Antonio Conte, który w swojej trenerskiej karierze prowadził m.in. Juventus i reprezentację Włoch.

Chelsea to wyjątkowo niewygodny dla nas rywal. W PL przegraliśmy z nimi aż 26 razy, tylko z MU przegraliśmy więcej razy (33). Na SB ostatni raz wygraliśmy w lutym … 1990 roku, od tamtej pory 25 meczów bez zwycięstwa (16 porażek i 9 remisów).

Dwa sezony temu- 1 stycznia 2015 na WHL roku po fantastycznym widowisku pokonaliśmy Chelsea 5:3. To był bardzo szczęśliwy Nowy Rok. Pomimo przewagi w początkowej fazie meczu – prowadzenie obejmują goście po golu Costy i błędzie naszej obrony. Wyrównuje Kane, a gości w 2 ostatnich minutach I połowy dobija Rose i Townsend z karnego. Koguty po przerwie nie spuszczają z tonu na 4:1, po 7 minutach gry po przerwie podwyższa Kane. Gdy wydaje się, że Niebiescy po golu Hazarda zaczynają łapać kontakt – Chadli wbija 5-tego gola. Gości stać już tylko na 1 gola – Terry’ego. Uff wspaniałe widowisko.

W meczu na SB dwa sezony temu – nie było już tak wesoło. Na początku grudnia 2014 roku polegliśmy – 0:3, choć po 20 minutach mieliśmy poprzeczkę Kane’a i akcję sam na sam. Potem jednak tradycyjnie wtedy - błędy w defensywie i gra się posypała. Trzeci gol Remy'ego był 100 straconym przez Spurs w ligowym meczu wyjazdowym vs Chelsea w historii (67 meczów - 78:100) i 200 golem straconym przez Spurs vs Chelsea total w lidze (dom i wyjazd - 133 mecze - 187:200).

Wreszcie 1 marca 2015 na Wembley zagraliśmy z Chelsea w finale Capital One Cup (Puchar Ligi). Nie było powtórki z Nowego Roku, nasza młodzież (w wyjściowej 11-stce zagrali wychowankowie : Kane, Rose, Bentaleb, Townsend, Mason) – przy 90.000 widzów nie dali rady Chelsea, która po golach Teery’ego i Costy wygrała 2:0. Porażka na Wembley zawsze boli – ale dojście do finału w pierwszym sezonie pracy M. Pochettino na Lane – należy uznać za sukces.

Trzy sezony temu w I rundzie na WHL padł sprawiedliwy remis 1:1 – gol Sigurdssona. Gol Terry’ego był – 100-tnym golem straconym przez Spurs vs Chelsea w historii meczów ligowych na własnym boisku. W rewanżu zostaliśmy rozbici 4:0 ; cała gra posypała się w II połowie, kiedy to po czerwonej kartce z boiska wyleciał Kaboul (59 minuta), dodatkowo Niebiescy strzelili wtedy gola z karnego i w 2 minuty straciliśmy dwa gole. Kolejne dwa gole strzelił nam też w niecałe dwie minuty – Demba Ba (88 i 90 min.) i było po balu.

Mecz z I rundy – sezonu 2013/14 - miał wiele podtekstów – był to pojedynek mistrza Mourinho (50 lat) z jego uczniem, byłym asystentem AVB (35 lat).  Ponadto  Chelsea „wykradła” nam w ostatniej chwili Brazylijczyka – Williana. Wreszcie 5 lat temu – wygrywając LM – zabrała nam te elitarne rozgrywki. Przypomnę, że The Blues w lidze zajęli wówczas VI miejsce, jednak jako triumfator LM – mieli zagwarantowany udział w kolejnej edycji LM. Koguty pomimo zajęcia IV miejsca musieli grać w LE. Ot Koguci los – pech. Kto z nas wówczas przypuszczał, że Chelsea wyeliminuje Barcelonę, a w karnych w finale pokona Bayern i to w Monachium.

Spurs vs Chelsea rozegrali łącznie w lidze i w pucharach – 157 meczów, wygrali 51 razy (pamiętne 5:3 było tym naszym 50-tym zwycięstwem).  W historii PL wygraliśmy z Chelsea zaledwie 5 razy, za to zawsze na Lane.

Cztery sezony temu to porażka na Lane 2:4 – jedynego gola w naszych barwach zdobył w tym meczu Gallas. W II połowie prowadziliśmy 2:1 – jednak geniusz Maty wyprowadził Chelsea na 3:2 – mieliśmy szanse na remis, jednak błąd Walkera w doliczonym czasie gry i mecz zakończył się porażką 2:4. W rewanżu w meczu, który powinniśmy wygrać, aby grać w LM – padł po wyrównanym i zaciętym mecz remis 2:2

Pięć sezonów temu w ligowych meczach padały remisy. Pod koniec sezonu Spurs zremisowali na Stamford Bridge 0:0, będąc drużyną lepszą (m.in. 100 % okazja Van der Vaarta, poprzeczka Bale’a) i wydawało się, że Spurs po tym meczu bez problemu zapewnią sobie minimum IV miejsce w lidze i będą w tabeli wyżej niż Chelsea. Tak też się stało, jednak niespodziewanie dla wszystkich (poza kibicami Chelsea) – VI drużyna PL – pod wodzą Di Matteo wygrała Ligę Mistrzów (pokonując m.in. Napoli, Benficę, Barcę i Bayern) i tym samym Spurs – pomimo wywalczenia 4-tej pozycji w lidze, zmuszeni zostali do występów w Lidze Europy. The Blues natomiast jako triumfator LM – zapewnili sobie udział w kolejnej edycji tych rozgrywek. We wspomnianym sezonie nasz były menago AVB -  został uczyniony kozłem ofiarnym słabej postawy Chelsea, skonfliktował się ze starszyną z Chelsea, w końcu został zwolniony ze SB. Zastąpił go asystent Di Matteo, który doprowadził drużynę do triumfu w FA CUP i Lidze Mistrzów – stając się tym samym niemal Bogiem w Chelsea, a tym samym o AVB wszyscy zapomnieli. Potem ku niezadowoleniu kibiców Chelsea – na SB pojawił się nielubiany Benitez i doprowadził Chelsea do zwycięstwa w Lidze Europy i III miejsca w PL. Wreszcie latem 2013 roku na SB powrócił The Special One. Nie był to udany powrót ;  w drużynie panował bałagan ; Chelsea zanotowała najgorsze wyniki odkąd władzę w klubie objął Abramowicz. Mourinho odszedł, a na pół roku drużynę objął Guus Hiddink.  Swoją misję zakończył w czerwcu 2016. Na SB pojawił się 47-letni Włoch Antonio Conte.

Poza meczami w lidze – z Chelsea 5 sezonów temu graliśmy w półfinale FA CUP. Na Wembley polegliśmy 1:5, do tej klęski znacznie przyczynił się sędzia meczu, który w kluczowym momencie meczu – uznał gola, którego nie było.

Pięć sezonów temu na WHL - padł w sumie sprawiedliwy remis 1:1 (gole Ade i Sturridge).

Sześć sezonów temu – na Lane padł remis 1:1, gola zdobył Pav. Wyrównujący gol padł po błędzie Gomesa, który jednak zrehabilitował się w 92 min. broniąc rzut karny Drogby. W rewanżu po fenomenalnym golu Sandro – prowadziliśmy 1:0 – potem jednak nastąpiła seria kuriozalnych błędów Gomesa i znów … sędziego, po których to przegraliśmy 1:2.

7 sezonów temu na Stamford Bridge – we wrześniu 2009 – przegraliśmy z podopiecznymi trenera C. Ancelottiego 0:3 (choć mieliśmy świetne okazje na początku meczu i karnego na Keane’ie nam sędzia nie przyznał). W rewanżu na Lane – po świetnym meczu wygraliśmy 2:1 – po golach Defoe z karnego i Bale’a. W 10-ciu ostatnich meczach na Lane – Chelsea wygrała z nami raz – 4 sezony temu. Wcześniej czyniła to nader regularnie. Od pierwszej porażki w PL ze Spurs – w 2006 roku na Lane, Blues w kolejnych meczach zremisowali 4:4, 3-krotnie przegrali 0:1, 1:2, 3:5 cztery remisy po 1:1 i jeden 0:0 i zwycięstwo sprzed 4 lat.

Osiem sezonów temu graliśmy na ich stadionie, gdy byli liderami. My byliśmy wówczas na dnie tabeli – a mimo to zremisowaliśmy 1:1 (gol Benta). W rewanżu akcja Lennon – Modrić zapewnia nam zwycięstwo 1:0 i dzięki między innymi tym wynikom, Spurs 8 sezonów temu byli najlepsza drużyną w Londynie – licząc punkty zdobyte w meczach derbowych.

Do sezonu 2006/2007 Chelsea – to był najbardziej niewygodny dla nas rywal w lidze. Jednak 5 listopada 2006 r.  –  Spurs wygrali 2:1 i zanotowali pierwsze zwycięstwo nad Chelsea w Premiership. Był to kolejny 29 mecz w PL, było to nasze pierwsze ligowe zwycięstwo nad Niebieskimi od... 10.02.1990 r.- gole Howells i Lineker. Z kolei na WHL wygraliśmy wówczas po raz pierwszy od 22.08.1987 r. 1:0 po golu Belga Nico Claesena. Ogólnie był to szczególny pod względem statystycznym mecz : gol Dawsona był jego pierwszym w Spurs w 48 ligowym meczu i w 3-cim sezonie pobytu na Lane ; było to też zwycięstwo w 2-rocznicą pracy Jola na Lane (od 6.11.2004 -77-dmy ligowy mecz), był to 555-ty mecz Spurs w PL i 199 zwycięstwo. Mimo to nasz bilans meczów w Premiership jest fatalny – 50 meczów – 5 zwycięstw – 19 remisów – 26 porażki, bramki 47:92.

W historii meczów z Chelsea w Premiership - Spurs statystycznie najwięcej goli strzelają między 76-90 minutą - 9 goli. Niebiescy z kolei najwięcej goli Kogutom strzelają również między 76-90 - aż 28 goli.

W Premiership w meczach vs Chelsea - Koguty 12-krotnie pierwsze strzelały gola, mecze wówczas 7-krotnie zakończyły się remisami, 3 razy przegraliśmy i 3 razy wygraliśmy. Chelsea z kolei 29 razy (!!) pierwsza strzelała gola i wówczas 20 razy wygrywali, 6 razy remisowali i 2 razy przegrali – wiadomo kiedy (2006 i 2015)

Co ciekawe w meczach vs Chelsea – Spurs zdobywali i tracili swoją 100 bramkę w lidze pod wodzą Redknappa – 17.04.2010 w zwycięskim 2:1 meczu – gol Bale’a był 100 golem zdobytym przez Spurs w lidze pod wodzą Redknappa (w 63 meczu, 100:67). Z kolei 12.12.2010 (1:1) - stracony gol przez Spurs był 100 golem straconym w lidze przez Spurs pod wodzą Harry'ego.

Podopieczni Conte w ostatnim meczu przegrali z MU 0:2. The Blues grali w składzie : Begovic – Azpilicueta, Cahill, Luiz, Zouma (Loftus-Cheek),  Moses (Fabgregas), Kante, Matic (Willian), Hazard, Pedro, Diego Costa.

Przed sezonem do drużyny dołączyli : belgijski napastnik Michy Batshuayi z OM za 33 mln.f., francuski pomocnik z Leicester N’Golo Kante za 30 mln.f., hiszpański pomocnik Marcos Alonso z Fiorentiny (ma za sobą występy w PL w barwach Boltonu i Sunderlandu);  z wypożyczeń wrócili : Chalobah, Moses.

Drużynę opuścili : Salah do Romy za 13 mln.f., Djilobodji do Sunderlandu za 8 mln.f., wypożyczenia skończyły się : Falcao do Monaco, Pato do Corinthians, wypożyczono : Rahmana do Schalke, Ake do Bournemouth – w styczniu wrócił do drużyny, Kalasa do Fulham.

BILANS LIGA - 138 meczów - 45 zwy – 36 rem - 57 por - bramki 197:207

BILANS LIGA + PUCHARY - 157 meczów - 51 zwy-40 rem - 66 por - bramki 225:242 (gol Wright-Phillipsa z meczu ligowego na SB (12.01.2008), był tym jubileuszowym golem, z kolei gol Berbatova w meczu vs Chelsea 19.03.08 na Lane 4:4 – na 2:3 był 200 golem strzelonym przez Spurs vs Chelsea licząc ligę i puchary)

Dryżyny te po raz pierwszy spotkały się 30.04.1910 r. w ramach Div. One, na Lane Spurs wygrali 2:1 po golach Mintera i Humphreysa. Widzów 35 tysięcy.

CIEKAWOSTKI SPURS – CHELSEA, NAJ, NAJ, NAJ ... :

- Najlepszym w historii Chelsea strzelcem w jednym sezonie ligowym był nie kto inny jak JIMMY GREAVES – 41 goli w sezonie 1960-61. Cóż to był za sezon …. A Jimmy Greaves debiutował w lidze w barwach Chelsea, zdobył oczywiście gola w debiucie 24.08.1957 r.

- Najwyższe zwycięstwo “u siebie” to – 5:0 – 09.10.1920

- Najwyższa porażka „u siebie” to – 1:6 – 06.12.1997 (pamiętam w DS. „Pretor” w Łodzi te zasrane Mikołajki i radiową transmisję !!!)

- Najwięcej goli w 1 meczu vs Chelsea – 3 – strzelili : Bert Bliss (1920), Ted Harper (1929), George Hunt (1933), Alfie Stokes (1956), Terry Medwin (1958), Bobby Smith (1960), Cliff Jonem (1961).

- Najwięcej goli Niebieskim w barwach Spurs strzelił – BOBBY SMITH – 12 goli. CLIFF JONES – 11 goli, po 8 goli Bliss i Medwin. Siedem goli na koncie miał Sheringham.

Z obecnych graczy : 3 gole Chelsea strzelił w lidze : KANE, 2 gole -ALLI.  Jednego gola mają na koncie  : ROSE, SON i ERIKSEN.

TRANSFERY SPURS – CHELSEA :

- Neil Sullivan – VIII’2003

- Micky Hazard – IX’1985 - 310 tys.f.

- Colin Lee – I’1980 – 200 tys.f.

- Johnny Brooks – XII’1959 – 20 tys.f. (część spłaty za Lesa Allena)

TRANSFERY CHELSEA – SPURS :

- Gustavo Poyet – VI’2001 – 1 mln.f.

- Jason Cundy – VI’1992 – 700 tys.f.

- Gordon Durie – VIII’1991 – 2 mln.f.

- Terry Venables – V’1966 – 80 tys.f. Pomocnik Chelsea, który zaczynał tam karierę w 1958 r. W Spurs był 3 lata, potem przeniósł się do QPR. Wrócił do Spurs jako manager w latach 1987-1991, zdobywając FA CUP w 91 r.

- Les Allen – XII’1959

- Bobby Smith – XII’1955 -16 tys.f. (późniejsza zmora The Blues)